Jak urządzić małą łazienkę?

Według badania przeprowadzonego przez jeden z największych portali wnętrzarskich w Polsce – Homebook.pl, 73% Polaków posiada łazienkę o powierzchni do 10m2. Oznacza to, że większość Polaków na co dzień dysponuje łazienkami 8m2, 5m2 a nawet 4m2. Jest to stosunkowo mała przestrzeń, na której musi znaleźć się kilka niezbędnych elementów, aby mała łazienka była w pełni funkcjonalna.  Aranżacja tak niewielkiej przestrzeni, gdzie trzeba znaleźć miejsce na takie przedmioty jak pralka czy prysznic nie jest łatwe. Sam coś o tym wiem, bo przechodziłem remont tak małej łazienki.

Uwaga Z tego artykułu dowiesz się m.in:
  • Jakie są najnowsze trendy łazienkowe, które z powodzeniem można wykorzystać w małej łazience
  • O czym powinieneś pamiętać aranżując małą łazienkę (4m2, 5m2, 6m2, 7m2)
  • Na jakie rozwiązania powinieneś zwrócić uwagę podczas remontu łazienki
  • Jakie produkty idealnie sprawdzą się w małej łazience

W jakim stylu Polacy najchętniej aranżują łazienki? Poznaj najpopularniejsze trendy łazienkowe.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny w łazience to minimalizm w czystej postaci, ponieważ zasada „mniej oznacza więcej” sprawdza się tutaj idealnie. Nie oznacza to jednak, że łazienka w stylu nowoczesnym jest pusta, surowa lub po prostu wybrakowana. Wszystko co pojawi się w naszej łazience musi ściśle realizować jakąś funkcję. W takiej łazience nie ma mowy o małych ozdobnych ręczniczkach czy rzędzie kosmetyków na pierwszym planie, ponieważ te rzeczy będą schowane głęboko w szufladach lub szafie.

Nowoczesne łazienki stawiają przede wszystkim na barwy monochromatyczne. Popularne są również łazienki w kolorze szarym, jak i białe łazienki. Łazienka w stylu nowoczesnym to przede wszystkim ład stylistyczny. Wszystkie detale są tutaj świetnie przemyślane. Kosmetyki pozostaną w szufladach, a szlafroki znajdują się w szafie lub koszach. Żadnych ornamentów na płytkach, a kafelki tylko tam, gdzie są naprawdę potrzebne. Styl nowoczesny sprawdzi się u osób szukających w domu wyciszenia czy przestrzeni do kontemplacji. Zapomnij o zbędnych półkach, których głównym zadaniem jest zbieranie kurzu.

Po czym poznasz styl nowoczesny?

Dominuje funkcjonalny minimalizm

Kolory: monochromatyczne, szary, biały

Wszystkie zbędne przedmioty są schowane

Przykłady małych łazienek w stylu nowoczesnym:

Styl skandynawski

Jak sama nazwa wskazuje nazwa tego stylu pochodzi on ze Skandynawii. Z racji swojego położenia, kraje takie jak Norwegia czy Szwecja mają ograniczony dostęp do światła słonecznego. Aby wykorzystać tą niewielką ilość słońca, styl skandynawski charakteryzuje się dużą ilością jasnych kolorów stosowanych w celu rozświetlenia łazienki. Kolejnym zabiegiem mającym na celu zmaksymalizować użyteczność niewielkiej ilości słońca jest okno pozbawione firan czy zasłon. Tu idealnie sprawdzą się białe meble, podłogi czy ściany.

Z racji tego, że Skandynawowie kochają drewno to w aranżacji łazienki znajdziemy dużo drewnianych akcentów – np. w postaci frontów w drewnianej okleinie, drewnianego stołka na ręczniki czy też w formie płytek ceramicznych imitujących drewno. Drewno występować w naturalnym kolorze, ale bardzo często jest również bielone lub wręcz pomalowane białą farbą.

Aranżując naszą małą łazienkę, możemy pokusić się o to, aby wykorzystać kosze wiklinowe, drewniane pudełeczka, czy pojemniki. Ręczniki płócienne lub frotte świetnie dopełnią wygląd naszej łazienki. Nie bójmy się wykorzystać ozdób ceramicznych lub drewnianych jednak im prostsze w formie, tym lepiej – styl skandynawski tak jak i nowoczesny lubi przecież minimalizm.

Po czym poznasz styl nowoczesny?

Dużo drewnianych akcentów (np. płytki drewnopodobne)

Kolory: biel, beże, jasny brąż

Dodatki dopełniające aranżacje – wiklinowe kosze, ręczniki frotte

Przykłady małych łazienek w stylu skandynawskim:

Styl industrialny / Styl loftowy

Urządzenie małych łazienki w stylu industrialnym stanowi nie lada wyzwanie. Dlaczego? Styl ten wykształcił się w dużych i wysokich pomieszczeniach, a małe łazienki (np. te w bloku) bardzo często nie spełniają tych warunków. Mimo to, nie zniechęcaj się! Podążając za naszymi wskazówkami, łatwo wprowadzisz industrialne akcenty do swojej łazienki. 

Najbardziej charakterystyczny materiał wykorzystywany w stylu industrialnym to beton. Możesz urządzić ściany wykorzystując betonowe płyty albo po prostu betonową farbę, która naśladuje surowy tynk. Kolejnym materiałem bardzo chętnie używanym w stylu industrialnym jest cegła. Dla uzyskania najlepszego efektu najlepiej użyć prawdziwych cegieł, które zaimpregnowane w odpowiedni sposób nie ulegną zniszczeniu. Możesz równie dobrze wykorzystać płytki ceramiczne imitujące rdzawą cegłę.

Z racji tego, że w stylu industrialnym używamy stosunkowo ciemnych materiałów, warto pamiętać o dobre oświetlenie łazienki. Doskonale sprawdzą tu się wszelkiej maści lampy fabryczne lub zwykła żarówka Edisona zawieszona na zwykłym kablu.

Po czym poznasz styl industrialny?

Surowe materiały: beton, stal i cegła 

Kolory: szarość betonu, rdzawa miedź lub czerwona cegła. 

Nie zawsze użyte są płytki ceramiczne

Przykłady małych łazienek w stylu industrialnym:

Jakie rozwiązania warto wykorzystać w małej łazience?

Płytki w małej łazience:

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Z racji tego, iż naszym zadaniem aranżacja jest małej przestrzeni, powinniśmy wykorzystać zabiegi, które będą miały na celu optyczne powiększenie łazienki. Błyszczące płytki lub płytki połyskujące w połączeniu z  odpowiednim oświetleniem pozwolą uzyskać wrażenie większej przestrzeni. Niezależnie od stylu, który wybierzesz do małej łazienki najlepiej sprawdzą się płytki w jasnych barwach. Te również optycznie powiększą łazienkę z racji tego, że chętnie będą odbijać światło zarówno dzienne jak i sztuczne.

Warto pamiętać, że nawet jeśli zdecydujecie się na białe płytki, nie musi to oznaczać aranżacyjnej „nudy” w łazience. Aby przełamać nudę, postaw na mocne akcenty kolorystyczne, na przykład w postaci kolorowej armatury czy geometrycznych kształtów.

Często ludzie błędnie zakładają, że duże płytki dodatkowo zmniejszą wizualnie łazienkę. To nieprawda! Jeśli wybierzesz płytki o dużej powierzchni z regularnymi brzegami oraz zdecydujesz się, aby ułożyć je bezfugowo, da to efekt jednolitej płaszczyzny. Ta z kolei – jeśli płytki są połyskujące, dodatkowo wypełni światłem przestrzeń.

Rekomendowane płytki do małej łazienki:

UwagaPoniżej prezentowane są tylko szczątkowe informacje o produktach. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji, kliknij w zdjęcie produktu lub w przycisk „Sprawdź”, a następnie przejdź do stron poszczególnych sklepów oferujących poniższe produkty. Linki otworzą się w nowej zakładce.

 

Zdjęcie Beżowe płytki do małej łazienki Tubądzin Beżowe płytki do małej łazienki paradyż Jasne płytki do małej łazienki Tubądzin Białe płytki ze wzorem Paradyż
Marka Tubądzin  Paradyż Tubądzin Paradyż
Nazwa produktu Traviata Beige Arkesia Bianco Essent White Modul Bianco str C
Rodzaj powierzchni Mat Połysk Połysk Mat
Wysokość (mm) 608 600 749 300
Szerokość (mm) 308 600 298 600
Cena Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź »

Prysznic w małej łazience

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Prysznic to nieodłączny element każdej łazienki, bez, którego nie obędzie się żadna nawet najmniejsza łazienka. Planując aranżację prysznica stoimy przed trudnym, ale ważnym wyborem: prysznic z brodzikiem lub prysznic bez brodzika. Które rozwiązanie jest lepsze? Zdania są podzielone. Jedni eksperci uważają, że prysznic do małej łazienki z brodzikiem jest bardziej praktycznym rozwiązaniem z uwagi na to, że brodzik można wykorzystać jako substytut wanny. Inni zaś uważają, że wybierając prysznic bez brodzika optycznie powiększymy łazienkę. Prysznic z brodzikiem będzie wyborem bardziej ekonomicznym, ponieważ całkowity koszt zakupu brodzika, zestawu prysznicowego, kabiny oraz robocizny będzie niższy niż rozwiązanie bez brodzika, ze względu na większą ilość nakładu robocizny, którą wymaga ten wariant. Dodatkowym atutem prysznica bez brodzika jest piękny wygląd, bowiem kabiny prysznicowe z brodzikiem są po prostu mniej ładne.

Standardowy wymiar kabiny prysznicowej to 80 x 80cm. Istnieją na rynku mniejsze kabiny nawet takie, które mają 75, 70 i 65 cm. Należy mieć na uwadze fakt, że komfort kąpieli w tak małej kabinie może pozostawiać wiele do życzenia.

Jeżeli wybieramy kabinę prysznicową, przemyślmy dobrze wybór drzwi prysznicowych. Najwygodniejszą opcją okażą się drzwi prysznicowe skrzydłowe, które otwierają się na jedną lub dwie strony. Musimy pamiętać jednak, że ten rodzaj drzwi wymaga wolnej przestrzeni przed kabiną. Jeśli mamy małą i ciasną łazienkę, najlepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi

Rekomendowane zestawy prysznicowe do małej łazienki:

UwagaPoniżej prezentowane są tylko szczątkowe informacje o produktach. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji, kliknij w przycisk w zdjęcie produktu lub „Sprawdź” , a następnie przejdź do stron poszczególnych sklepów oferujących poniższe produkty. Linki otworzą się w nowej zakładce.

 

Zdjęcie Kabina Radaway do brodzika classic C prostokątna Kabina Deante owalna do brodzika Kabina Radaway do brodzika owalna
Marka Radaway  Deante Radaway Deante
Nazwa produktu Classic C Funkia Classic A Funkia
Wzór szkła przeźroczyste przeźroczyste przeźroczyste przeźroczyste
Kształt prostokątna owalna owalna prostokątna
Wymiary 80x80x185cm 80x80x185cm 80x80x170cm 80x80x185cm
Cena Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź »

Wanna w małej łazience

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli jesteś zwolennikiem wanny zamiast prysznica, powinieneś skupić swoje poszukiwania wokół najmniejszych wanien na rynku. Wybierając wannę do małej łazienki, warto pamiętać, aby nie pomniejszać optycznie i tak małego pomieszczenia. Najlepiej zdecydować się na wannę w jasnym kolorze, ponieważ pozwoli to odbijać światło, co doda nieco wrażenie przestrzennego. Najmniejsze wanny mają około 100 cm długości i około 70 cm szerokości, co czyni je idealnymi kandydatami do małych łazienek. Pomimo tego, iż mała wanna przypomina trochę brodzik, o tyle ma ogromną zaletę – jest wyższa niż brodzik co czyni ją bardziej użyteczną.

Wanny dzielą się przede wszystkim na wanny narożne oraz wanny prostokątne. Która z nich bardziej pasuje do małej łazienki? Wszystko zależy od tego jak ułożona jest nasza łazienka, jednakże z reguły bardziej praktyczne w ustawieniu są wanny prostokątne. Bardzo ciekawym sposobem na montaż wanny jest delikatne wkucie jej w jedną ze ścian, zyskując w ten sposób kilka centymetrów cennego miejsca. Wanny w większości wykonane są z akrylu i jest to w tej chwili najbardziej popularny materiał do wykańczania wanien. Decydując się na wannę w małej łazience, warto pamiętać o tym, aby ochronić resztę łazienki przed chlapiącą wodą podczas kąpieli np. za pomocą parawanu. 

Rekomendowane wanny do małej łazienki:

UwagaPoniżej prezentowane są tylko szczątkowe informacje o produktach. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji, kliknij w przycisk w zdjęcie produktu lub „Sprawdź” , a następnie przejdź do stron poszczególnych sklepów oferujących poniższe produkty. Linki otworzą się w nowej zakładce.

 

Zdjęcie Wanna prostokątna Besco 100x70cm Wanna prostokątna Koło 140x70cm Wanna Sanplast prostokątna 120x70cm Wanna Roca 100x70cm
Marka Besco  Koło Sanplast Roca
Nazwa produktu PMD Modern 120 Simple Rekord Free Line WP/ER Contesa
Typ wanny prostokątna prostokątna prostokątna prostokątna
Materiał akryl akryl akryl stal
Wymiary 120x70cm 140x70cm 120x70cm 100x70cm
Cena Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź »

Toaleta w małej łazience:

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Stelaż podtynkowy

Stelaż podtynkowy, choć pozostaje niewidoczny, odgrywa bardzo ważną rolę łazience. Ich zadaniem jest stabilne umocowanie miski WC, z której korzystamy na co dzień. Najbardziej popularne są stelaże do zabudowy lekkiej, czyli nie musimy „wkuwać” stelaża wewnątrz ściany, aby go zamocować, lecz wystarczy sama konstrukcja karton/gips oraz pokrycie go płytkami. Stelaże obecne na rynku zapewniają dużą możliwość obciążenia, nawet do 400 kg.

Największą zaletą stelaża do zabudowy lekkiej jest fakt, że zyskujemy dodatkową przestrzeń na wysokości ok. 120 cm, którą z powodzeniem możemy zaaranżować jako dodatkową półkę na np. kosmetyki. Wybierając stelaż podtynkowy do małej łazienki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego szerokość jak i głębokość. Pomimo tego, iż stelaż podtynkowy jest elementem ukrytym w ścianie to przycisk spłukujący pozostanie widoczny, dlatego też warto zwrócić uwagę na jego wymiary jak i design.

Rekomendowane stelaże podtynkowe do małej łazienki:

UwagaPoniżej prezentowane są tylko szczątkowe informacje o produktach. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji, kliknij w przycisk w zdjęcie produktu lub „Sprawdź” , a następnie przejdź do stron poszczególnych sklepów oferujących poniższe produkty. Linki otworzą się w nowej zakładce.

 

Zdjęcie Stelaż podtynkowy GROHE Rapid SL 5w1 38827000 Stelaż podtynkowy Geberit Duofix H112 111.320.00.5 Stelaż podtynkowy Tece 9.400.007 Stelaż podtynkowy Villeroy boch Viconnect
Marka GROHE  Geberit Tece Villeroy & Boch
Nazwa produktu Rapid SL 5w1 Duofix Profil ViConnect
Numer produktu 38827000 H112 111.320.00.5 9.400.007 92246100
Wymiary 50x113x13,5cm 50x112x13,5cm 50x112x13cm 52,5×112,13,5cm
Rodzaj do miski wiszącej do miski wiszącej do miski wiszącej do miski wiszącej
Cena Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź »

Miska WC

Jeżeli mamy już wybrany stelaż podtynkowy, możemy przejść do wyboru miski ustępowej, nazywanej również miską WC. Podstawowym kryterium wyboru miski WC powininen być jej kształt/wygląd. Jeśli w Twojej łazience goszczą kształty owalne, powinniśmy zainteresować się miskami w kształcie owalnym. Jeśli zaś naszą małą łazienkę wypełniają kształty kwadratowe, powinniśmy również wybrać miskę w takim kształcie. 

Standardowe miski ustępowe mają długość od 45cm do 60cm. Wybierając miskę ustępową do małej łazienki powinniśmy wybrać miski krótsze, które będą zajmować mniej przestrzeni w łazience. Idealnym rozwiązaniem będzie miska, która ma mniej niż 50cm. Każde zaoszczędzony centymetr doda nieco przestrzeni roboczej w łazience. 

Pod kątem technologii, najbardziej popularne miski na rynku to miski bezkołnierzowe. Są to miski WC, które nie posiadają tzw. „kołnierza”, czyli szczeliny przy górnym zakończeniu miski ustępowej w której zbiera się kamień i bakterie. Miska bezkołnierzowa posiada gładką przestrzeń, którą można bez problemu czyścić ciesząc się wysoką higieną w toalecie. Do miski ustępowej warto wybrać deskę wolnoopadającą, czyli taką, która po swobodnym opuszczeniu będzie powoli opadać na toaletę, uniemożliwiając uderzenie deski o ceramikę.

Rekomendowane stelaże podtynkowe do małej łazienki:

UwagaPoniżej prezentowane są tylko szczątkowe informacje o produktach. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji, kliknij w przycisk w zdjęcie produktu lub „Sprawdź” , a następnie przejdź do stron poszczególnych sklepów oferujących poniższe produkty. Linki otworzą się w nowej zakładce.

 

Zdjęcie GROHE Euro Ceramic miska wc 39206000 2552090000 duravit durastyle miska wc wiszaca 54-x-37-cm Roca GAP Clean Rim 540 mm A34647L000 Villeroy boch miska wc rimless 5614R201
Marka GROHE  Duravit Roca Villeroy&Boch
Numer produktu 39206000 2552090000 A34647L000 5614R201
Kształt owalna kwadratowa kwadratowa owalna
Wymiary 49×37,5cm 54x37cm 54x34cm 56x37cm
Bez kołnierza? tak tak tak tak
Cena Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź »

Umywalka do małej łazienki:

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Umywalka to niezbędny element każdej łazienki. Projektując małą łazienkę należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby znaleźć kompromis pomiędzy małymi gabarytami a funkcjonalnością umywalki. Umywalki różnią się od siebie przede wszystkim sposobem montażu, ale również kształtem oraz wielkością. Najbardziej popularny typ umywalek stosowany w Polsce to umywalki wiszące. Takie rozwiązanie pozwala przytwierdzić umywalkę bezpośrednio do ściany bez konieczności osadzania jej na blacie. Do umywalki wiszącej bez problemu możemy dokupić szafkę, która w idealny sposób będzie maskować instalację znajdującą się pod nią oraz zwiększy funkcjonalność małej łazienki. Poza umywalkami wiszącymi na rynku znajdziemy również umywalki nablatowe, umywalki wpuszczane w blat oraz wolnostojące. 

Wybierając umywalkę do małej łazienki należy zwrócić szczególną uwagę na jej kształt, tak aby pasowała wyglądem do innych elementów w łazience takich jak np. armatura, miska WC, wanna lub prysznic. Z reguły kształt wszystkich umywalek można podzielić na kształty owalne oraz kwadratowe. Wielkość umywalek dostępnych na rynku zaczyna się od około 24cm (dłuższy bok) i 18cm (krótszy bok). Pamiętajmy jednak, że są to bardzo małe umywalki, które funkcjonalnie mocno ograniczają użyteczność takiej umywalki. Mimo to, jeśli zależy nam tylko ma myciu rąk i umyciu zębów, powinny sprawdzić się idealnie.

Rekomendowane rozwiązania:

UwagaPoniżej prezentowane są tylko szczątkowe informacje o produktach. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji, kliknij w przycisk w zdjęcie produktu lub „Sprawdź” , a następnie przejdź do stron poszczególnych sklepów oferujących poniższe produkty. Linki otworzą się w nowej zakładce.

 

Zdjęcie Umywalka Grohe Cube ceramic 3947800h 50cm a327500000 roca inspira soft umywalka 500x370 Umywalka KOŁO TWINS 50 L51150 Umywalka Villeroy Boch Artis 43 41794301
Marka GROHE  Roca Koło Villeroy&Boch
Numer produktu 3947800H A327500000 Twins 50 L51150 123
Typ umywalki nablatowa nablatowa wisząca nablatowa
Kształt kwadratowa kwadratowa kwadratowa okrągła
Wymiary 50x49cm 50x37cm 50x46cm ø 43cm
Cena Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź » Sprawdź »